W.A.C. Wienna Mix U10 

U10 E

WAC – Wiener Athletiksport Club – was founded in 1896. Only four years later, in 1900, hockey was added to their list of sports, thus making WAC the oldest hockey club in Austria. Situated in the Prater, the “green lung” of Vienna, since a new pitch was built in 2017 it provides also one of the finest environments for hockey in Austria. WAC contribute to the Hradec Králové may tournament with a mixed U10 team, a boys’ U12 team and a girls’ U14 team (with one male support).

Facebook   Web    




Soupiska:

Hráč Číslo
Fischer Emma 17
Vetter Luisa 15
Vetter Fanni 12
Bedros de los Rios José 8
Grassberger Felix 42
Praxmarer Ägydius 24
Ulreich Jakob 37
Widén Jonas 75

Realizační tým:

Binder Uschi - Coach
Klausbruckner Heinz - Coach
Schwarzmüller Dagmar - Coach
Vetter Alexander - Coach

Výsledky skupina U10 E A:

# Tým Zápasy Výhry Prohry Remíza Body Skóre
1 HC Slavia HK Boys U10  4 4 0 0 12 35/1
2 UKS Orlęta Sosnowiec Boys U10  4 3 1 0 9 28/9
3 HK Lipovci Mix U10  4 2 2 0 6 16/13
4 W.A.C. Wienna Mix U10  4 0 3 1 1 2/26
5 UKHT Ósemka Tarnowskie Góry "A" U10  4 0 3 1 1 4/36

Výsledky skupina U10 E o 5. - 8. místo:

# Tým Zápasy Výhry Prohry Remíza Body Skóre
1 LUKS „Jedynka“ Miasteczko Śląskie U10  1 1 0 0 3 4/1
2 HK Lipovci Mix U10  1 1 0 0 3 4/2
3 HC TJ Mnichovice U10  1 0 1 0 0 2/4
4 W.A.C. Wienna Mix U10  1 0 1 0 0 1/4

Výsledky skupina U10 E o 7. místo:

# Tým Zápasy Výhry Prohry Remíza Body Skóre
1 HC TJ Mnichovice U10  1 1 0 0 3 5/1
2 W.A.C. Wienna Mix U10  1 0 1 0 0 1/5

Pravidla:

Kategorie U10 E
Hráč 4+1
Čas 2x 11 min
Hřiště 1/4
Selfpass 5 m
Dlouhý roh
Krátký roh
Argentinský backhand (střela)
Timeout

Všechny zápasy:

Kategorie Skupina Čas Hřiště Domácí Hosté Výsledek Rozhodčí
U10 E U10 E A 18. 5. 2019 8:00 II A HC Slavia HK Boys U10 W.A.C. Wienna Mix U10 11:0 HC Slavia HK
U10 E U10 E A 18. 5. 2019 10:00 II B W.A.C. Wienna Mix U10 UKHT Ósemka Tarnowskie Góry "A" U10 2:2 HC Slavia HK
U10 E U10 E A 18. 5. 2019 11:30 II B HK Lipovci Mix U10 W.A.C. Wienna Mix U10 4:0 SK UP Olomouc
U10 E U10 E A 18. 5. 2019 13:30 II B UKS Orlęta Sosnowiec Boys U10 W.A.C. Wienna Mix U10 9:0 HC TJ Mnichovice
U10 E U10 E o 5. - 8. místo 19. 5. 2019 9:30 II B W.A.C. Wienna Mix U10 LUKS „Jedynka“ Miasteczko Śląskie U10 1:4 U12 L L1B4A/L2A3B
U10 E U10 E o 7. místo 19. 5. 2019 11:30 II B HC TJ Mnichovice U10 W.A.C. Wienna Mix U10 5:1 U10 4A o 7. místo U10 Elite

Zpět