Vítejte v Hradci Králové

Vítejte v Hradci Králové

Aktualizováno 15. 5. 2019 16:30   Doba čtení přibližně 5 minut.  | English version

II. International May tournament Hradec KrálovéHistorické město Hradec Králové se nachází ve východních Čechách na soutoku řek Labe a Orlice. Se svými necelými 100 tisíci obyvatel je devátým největším městem České republiky.

Území dnešního města bylo osídleno již v pravěku, v 10. století zde vzniklo na obchodní stezce mezi Prahou a Krakovem první slovanské hradiště. Na počátku 13. století se Hradec Králové stal svobodným královským městem.

Hradci Králové vtiskli na počátku 20. století novou tvář architekti evropského formátu Jan Kotěra a Josef Gočár. Díky velkorysému urbanistickému konceptu a řadě monumentálních staveb ve stylu secese a funkcionalismu se tehdy městu přezdívalo Salon republiky.

Jednou z nejkrásnějších staveb Hradce Králové a zároveň dokonalou ukázkou tehdejších změn je monumentální budova Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží, dílo Jana Kotěry z let 1909 až 1913. Architekt navrhl secesní stavbu z lisovaných a částečně glazovaných cihel, pozornost přitahují také dvě alegorické figury sedících žen na průčelí budovy, znázorňující Umění a Průmysl. V interiérech si zaslouží pozornost skleněné vitráže a mozaiky, pro něž byly předlohou pastelové kresby J. Preislera.

Název města napovídá, že po staletí patřilo mezi věnná města českých královen. Jednou z jeho dočasných „majitelek“ a štědrých mecenášek byla i dvojnásobná královna-vdova Eliška Rejčka. Právě díky ní byla postavena katedrála sv. Ducha roku 1307 - cihlová gotická trojlodní stavba se dvěma mohutnými věžemi, která je dnes společně s renesanční Bílou věží dominantou historického centra. Mimochodem, právě v tomto chrámu byl roku 1424 dočasně pohřben husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Dnes je Hradec Králové hlavním městem Královéhradeckého kraje, nachází se zde soudy, úřady a řada firem a podniků. Je tady několik středních škol a působí zde Univerzita Hradec Králové, dvě fakulty Univerzity Karlovy, jedna fakulta Univerzity obrany a také zde sídlí pobočka soukromé Metropolitní univerzity Praha. Město je sídlem Fakultní nemocnice se spoustou špičkových medicínských pracovišť.

Hradec Králové je také městem sportovců. Kromě Extraligy mužů a žen v pozemním hokeji se zde hraje Extraliga ledního hokeje, nejvyšší basketbalová liga žen i mužů. Vychovávají se tu špičkoví tenisté, atleti, lyžaři a další a další sportovci. Je zde několik moderních sportovišť, ke kterým patří i na „naše modrá aréna“. Hradec králové je také městem cyklistů a bruslařů. Město se nachází na transevropské cyklostezce, která vede od pramene Labe až k jeho ústí do Severního moře.

Hradec králové má také vlastní letiště, které slouží pro menší civilní dopravu. Hlavně zde ale probíhá řada kulturních, sportovních a dalších akcí, které jsou významné v celorepublikovém měřítku.

Turistické zážitky Hradce Králové jsou záhadně spojené s vodním živlem – ať už je řeč o Obřím akváriu, v němž se můžete projít podvodním tunelem po dně tropické řeky, anebo o secesní vodní elektrárně Hučák, kde se s pomocí interaktivních exponátů seznámíte s využitím rozmanitých energetických zdrojů. Ostatně Labe je osou města, a tak se návštěva Hradce nemůže obejít bez procházky po nábřeží anebo bez vyhlídkové plavby po Labi s malými parními loděmi Hradec a Královna Eliška.

V okolí města také najdeme řadu kulturních a přírodních zajímavostí. Je odsud blízko do nejvyšších českých hor Krkonoš, nedaleko jsou  Orlické hory. Po dálnici je  Hradec Králové v rychlém dosahu z hlavního města Prahy. Ve výstavbě je dálnice, která město spojí s Polskem a také s Moravou.

https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/kralovehradecko/hradecko/hradec-kralove.aspx

Autor: Martin Chládek

II. International May tournament Hradec Králové

II. mezinárodní májový turnaj v Hradci Králové. 37 týmů - čtyři kategorie U10 Standard, U10 Elite, U12 a U14. Týmy z České republiky, Slovenska, Polska, Slovinska, Maďarska, Chorvatska a Rakouska. Akci finančně podpořilo město Hradec Králové.


Detail