Historie klubu

Muži začali hrát pozemní hokej v Hradci Králové na jaře r. 1955 zásluhou Jaroslava Lahody. Jeho manželka Helena se postarala o to, že se zapojily i ženy. Muži pod hlavičkou TJ Slovan Hradec Králové si již v r. 1956 zajistili účast v první lize a hned obsadili šesté místo. První zápasy se konaly na hřišti Orlovny u Domu pionýrů a mládeže, průkopníky se stali Jaroslav Štefan, Vítězslav Hamaďák, Jaroslav Lahoda, Karel Dovrtěl, Milan Voříšek, Bohumil Novák, Josef Svoboda, Ladislav Vodička, Věroslav Hlubůček, Lumír Sokol, Ladislav Novotný, Irges Kostas, Miloslav Suda, Ladislav Kliment, Jiří Chvojka, Václav Čihák a Stanislav Kohoutek.

Ženy si na premiéru v lize počkaly do r. 1958, debut oslavily třetím místem; toto umístění se jim podařilo zopakovat pětkrát (1956–1960, 1962, 1964 a 1965). U začátků tohoto sportu stály Alena Klausová, Vlasta Kohoutková, Jindra Nováková, Božena Wágnerová, Věra Krčálová, Eliška Maclová, Berta Břicháčková a Helena Lahodová. V r. 1960 se začalo hrát na hřišti v Orlické kotlině.

V r. 1966 se oddíl přejmenoval na TJ Slavia. Dlouholetá práce trenéra Miroslava Sudy s mládeží byla odměněna titulem v kategorii dorostenců v r. 1967. V r. 1972 získali první a na dlouhou dobu jediný bronzový medailový úspěch muži. V té době byli v reprezentaci i hráči TJ Slavie Hradec Králové Vratislav Hlaváček, Jaroslav Bancíř, Jiří Lahoda, Jiří Bárta, kteří svému oddílu pomohli ještě k dalším pěkným umístěním (dvě čtvrtá a jedno páté místo). V r. 1974 se z mistrovského titulu radovali i dorostenky, o rok později dorostenci; na další úspěchy si hradečtí pozemní hokejisté museli počkat. Po letech v druhé lize (1981–1986) se muži vrátili mezi elitu (několik šestých míst v nejvyšší venkovní soutěži), v r. 1991 obsadili třetí místo v halovém mistrovství republiky. Byla to vůbec první medaile dospělých složek v hale, v té době se v reprezentaci objevovali Jiří Vodehnal, Petr Hynčík, Ladislav Smetana, v ženách pak Martina Poláková, Alena Mlynářová, Hana Hamaďáková a Ivana Veselská.

V letech 1993–2004 patřili muži Slavie výkonnostně na rozhraní první a druhé ligy, střídavě nejvyšší soutěž opouštěli a zase do ní postupovali. Stejné problémy měly také ženy v letech 1998–2006. V období let 1993 – 2003 byla na svém vrcholu děvčata a chlapci v karegoriích mladších i starších žáků a žákyň. Zisk  několikanásobných titulů Mistra ČR posunul kvalitativně úroveň hradeckého hokeje na vyšší úroveň a hráči těchto týmů vytvořili v budoucnu základ extraligových družstev. Mezi tyto hráče a hráčky patřili Marek Machút, Tomáš Keprta, Ladislav Pařízek, Radim a Martin Kalinovi , Jiří Kožešník, Ctirad Nun, Petr Podzimek, Michal Suchý, Tomáš Ellinger, Filip Bendák , Tomáš Melzer, Robin Zdeňěk, David Švenka, Václav Pilný, Gabriela Walterová, Radka Haňáčková, Barbora Švenková,  Martina Venclová, Štěpánka Šmídová, Petra Fidlerová, Jiřina Gočalová, Barbora Čecháková a mnoho dalších. Titul halového mistra republiky v r. 2005 vybojoval tým starších dorostenců.

V r. 2006 postoupili muži do extraligy v hale a totéž se povedlo i ženám. Ve stejném roce postoupili muži do nejvyšší soutěže (venku). V r. 2007 získali muži bronzovou medaili jak v hale tak venku. V r. 2008 muži obhájili bronzové medaile v halové soutěži a družstvo žen po dvouleté odmlce postoupilo do extraligy, aby v prvním roce působení v této nejvyšší soutěži získali 3. místo. Extraligový muži dosáhli největších úspěchů v roce 2009, když se stali vícemistry ČR v halové soutěži V sezóně 2009/2010 v halové soutěži extraligové družstvo žen získalo poprvé v historii nejvyšší soutěže královéhradeckého pozemního hokeje titul Mistra České republiky a zabezpečilo si tak účast v Poháru mistrů evropských zemí  v únoru 2011 ve francouzském Abbeville.

Pozemní hokejisté jsou také několikanásobnými Sportovci roku v Hradci Králové i Nadějemi královéhradeckého sportu. Oddíl přes zimu sídlí v hale TJ Slavia v Orlické kotlině. Do roku 2014 působil oddíl přes jaro – podzim na Všesportovním stadionu v Malšovicích, kde měl možnost využívat umělou trávu. S pověření Českého svazu pozemního hokeje bylo v Hradci Králové zřízeno i jedno ze Sportovních center mládeže pro talentované hokejisty ve věku od 13 do 18 let. Z něho pak byli hráči doporučováni do juniorských reprezentačních výběrů.

Zásluhu na výsledcích a fungování pozemního hokeje měli a někteří stále mají trenéři Vítězslav Hamaďák, Petr Podzimek, Martina Poláková, Jiří Bárta, Marek Machut, Jaroslav Poříz a Petra Žemličková. Z organizačních pracovníků  Karel Ellinger, Radana Bendáková, David Bendák , Václav Černý,  Milan Nejedlý  a  další  hráči a funkcionáři.

Od roku 2014 má klub zázemí v lokalitě Farářství v novém sportovním areálu. Ten vyrostl na bývalém stadionu TJ Rudá Hvězda. S plným zázemím a umělým hracím povrchem areál splňuje kritéria Mezinárodní hokejové federace pro pořádání akcí nejvyšší úrovně. Extraligové ženy a muži získávají ideální tréninkové zázemí. Ženy pak v halové soutěži patří pravidelně mezi čtyři nejlepší republikové týmy.

V roce 2014 se také začíná výrazně rozrůstat mládežnická základna. Do tréninků mládeže se postupně zapojují bývalí hráči Jiří Kožešník, Ladislav Pařízek, Pavel Bažant, David Podzimek, Petr Vojtěšek, Martina Pražáková, Petra Tomsová, Štěpánka Šmídová a Barbora Machútová do trenérského týmu přbývají i rodiče hráčů a hráček Lucie Kožešníková, Zdeněk Stránský, Jakub Pražák, Eva Ostatnická, Martin Minařík. Funkci dlouholetého organizačního pracovníka po Davidu Bendákovi v roce 2022 přebírá Radka Vlachová. Pozici předsedy oddílu převzal od Štěpánky Šmídové v roce 2021 Michal Krýsl.

V těchto letech se mládežnická základna natolik rozrůstá, že týmy až na výjimky startují ve všech jak venkovních tak halových mládežnických soutěží vyhlašovaných ČSPH. V této dekádě všechny mládežnické týmy dlouhodobě výkonnostně patří ke špičce pozemního hokeje v ČR. Zvláště v dívčí kategorii pak sbírají týmy pravidelně medailové úspěchy.

Velkou tradici pak má náš klub v organizování turnajů ať již je to mezinárodní halový  SUDACUP. Pořádaný jako memoriál dlouholetého činovníka a trenéra  pozemního hokeje v Hradci Králové p. Miloslava Sudy v minulosti pak byl pořádán jeho dívčí ekvivalent LAHODA CUP, na počest výše zmiňovaného zakladatele oddílu. Od roku 2018 se pravidelně koná Májový mezinárodní mládežnický turnaj pro kategorie U10, U12 a U14. Další tradicí se stal  Velikonoční turnaj pro mladší žáky a žákyně a od roku 2017 se také Memoriál Ládi a Ládíka Pařízka kategorie U10 na památku našich dvou hráčů, kteří tragicky zahynuli dne 3.10.2016.

Od roku 2014 se našem modrém hřišti ve Farářství koná ke konci prázdnin týdenní „Hokejový kemp“ pro naše mladé hráčky a hráče v kategorií U6 až U15. Organizujeme pravidelné zimní běžkařské soustředění zaměřené na kondiční přípravu. A mládežnické týmy se účastní mezinárodních turnajů v Chorvatsku, Německu, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Slovinsku.

Naši hráči se také objevují v reprezentačních výběrech všech kategorií. Za poslední dekádu to jsou Barbora Čecháková, Štěpánka Šmídová, Kamila Minaříková, Eva Ostatnická, Daniel Podzimek, Jiří Kulička, Theodor Walter, Marek Vodička, Dominik Bažant, Tobiáš Chládek, Radim Vodička, Tereza Pražáková, Dorota Kožešníková, Karolína Lojanová, Barbora Kreibichová

A aby se stále jen nesportovalo, tak se v předvánočním čase pro všechny hokejové příznivce organizuje „Vánoční bowlingový turnaj“ a tradicí se také stalo bruslení pozemních hokejistů a jejich kamarádů na Zimním stadionu na Štědrý den.

Pravidelně se všichni bývalí i současní hráči a hráčky, trenéři, činovníci, rodiče a přátelé hokeje scházeli jednou ročně na hokejovém plese – HOCKEY PÁRTY. Tuto tradici narušila dvouletá pauza z důvodu Covid19 a v současnosti nebyla obnovena.

Průřez historických úspěchů  Královéhradecké  Slavie  :

Premiéra mužů v roce 1956 a žen v roce 1958
3.místo žen v nejvyšší soutěži v letech 1958 – 1965
Mistři republiky staršího dorostu 1967
Mistři republiky starších dorostenek 1974
3. místo v lize dorostenek – 1978-79
3. místo v lize dorostenek – 1980 – hala
3. místo mužů v extralize halovém hokeji 1991
Mistři republiky v kategorii starších žákyň  1996,1997
Mistři republiky v kategorii mladších žákyň – hala 1996/97, 1997/98,
Mistři republiky v kategorii mladších žákyň 1997,2000
Mistři republiky v kategorii starších žákyň – hala 1997/98
Mistři republiky v kategorii starších žáků 1999
Mistři republiky v kategorii starších žáků v halovém hokeji 1999/2000
Mistři republiky v kategorii ml.dorostenek 2000-2001
Mistři republiky v kategorii st.dorostenek 2000-2001
Mistři republiky v kategorii st.dorostenek 2002-2003
Mistři republiky v kategorii mladšího dorostu v halovém hokeji 2003, 2005
1. místo v 1. lize žen v roce 2005
Naděje Královéhradeckého sportu pro rok 2005
3.místo v extralize mužů v roce 2007
3.místo v extralize mužů v halovém hokeji 2007
1. místo v 1. lize žen v roce 2008
2.místo v extralize mužů v halovém hokeji 2009
4.místo v extralize žen v halovém hokeji 2009
3. místo v extralize žen v roce 2010
Mistři republiky v extralize žen v halovém hokeji zen 2010
Mistři republiky v kategorii starších žákyň v halovém hokeji 2010
Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2007 pro extraligové družstvo mužů
Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2008 pro extraligové družstvo žen
2. místo v anketě Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2009 pro extraligové družstvo mužů
2. místo v anketě Sportovci roku v Hradci Králové za rok 2008 pro extraligové družstvo žen
Účast v PMEZ skupiny B pro družstvo žen ve francouzském Abbeville.
Součástí tohoto přehledu nejsou další tituly vícemistrů v kategoriích mladších, starších žáků a žákyň, dorostenců a dorostenek.

Trocha té historie a současnosti ve fotkách. Spíše vedou muži, ženy prominou.

Ohlédnutí se za rokem 2007:

Členskou základnu k 31.12.2007 tvoří 205 členů, z toho 132 dospělých, 17 dorostenců, 22 dorostenek a 34 dětí v kategoriích starších a mladších žáků, žákyň a přípravky.
President oddílu : Ing. Milan Nejedlý (současně i předseda TJ SLAVIA a člen Sportovní komise Rady města Hradec Králové,  funkci převzal po Radaně Bendákové, dlouholeté vedoucí osobnosti hradeckého pozemního hokeje a funkcionářce ČSPH a pokračuje v jejich společně strategii  týkající se budoucnosti oddílu)

Místopředseda oddílu : Marek Machút  (současně hráč extraligového týmu mužů a jejich kapitán, rozhodčí, asistent trenérky družstva žen)
Organizační pracovník : David Bendák  (hráč II.ligového družstva mužů)
Hospodářka : Kamila Raková
Trenér extraligového, II.ligového družstva mužů a mladších dorostenců : Jiří Bárta  ( dlouholetý odchovanec klubu, bývalý brankář, a i v současné době hráč týmu nad 35 let – veteránů)
Trenérka žen „A“ : Martina Poláková  (dlouholetá hráčka oddílu, bývalá juniorská i seniorská reprezentantka a trenérka juniorské reprezentace do 16, 18 a 21 let dívek, majitelka 9 mistrovských titulů,  několikaletá hráčka pražské Slavie)
Trenérka st.dorostenek a žen „B“ : Štěpánka Šmídová (bývalá dlouholetá brankářka juniorských i seniorských reprezentací, dvojnásobná vicemistryně ČR v hale s týmem Mnichovic, kde hostovala)
Trenér  mladších žáků a přípravky : Petr Podzimek (bývalý hráč oddílu, dlouholetý trenér s mládeží a majitel několika mistrovských titulů )

Trenérka žákyň  : Petra Žemličková (rozená Hamaďáková – členka rodinné hokejové ságy), dlouholetá hráčka klubu a členka družstva žen B)
Trenér mladších žákyň : Jaroslav Poříz (bývalý brankář mužů)

Trenéři  Sportovního centra mládeže : Martina Poláková a Barbora Švenková. Martině Polákové vypomáhá dcera  Barbora Švenková (kapitánka extral. týmu žen a současná reprezentantka, která Centrem v junior. věku také sama prošla a Českou republiku reprezentovala v týmech do 16, 18 i 21 let, dvojnásobná vicemistryně ČR  v extraligovém hokeji)
Do činnosti oddílu se zapojují i další hráči a hráčky (Václav Pilný, Václav Černý, Václav Buchwald, …)

Oddíl pozemního hokeje TJ Slavia  Hradec Králové patří v nejvyšších soutěžích posledních let k jedněm z nejúspěšnějším sportovních kolektivů Hradce Králové.

Autoři: Milan Nejedlý a Vítezslav Hamaďák