To byla jízda! IV. International May Tournament is over …

Po těžké covidové době se nám v Hradci Králové opět podařilo navázat na předchozí úspěšné ročníky velkého mezinárodního turnaje. Díky nabité termínové listině jsme byli nuceni tento turnaj posunout až na červen (10.6. – 12.6.2022). Přesto jsme zachovali zavedenou značku „Májový turnaj“. Pro letošní již čtvrtý ročník jsme vypsali soutěže v celkem 4 kategoriích, a to U10 Mix, U12 Boys, U12 Girls a U14 Mix.

Přihlásilo se nám celkem 29 týmů ze čtyř zemí. Velmi početná byla výprava z Litvy, která poskládala celkem 9 týmů ve všech kategoriích, Chorvatsko přivezlo 2 týmy, ze Slovenska přijeli už tradičně hokejisté ze Šenkvic s 3 týmy, kteří k nám jezdí rádi a pravidelně. Nově se účastnil našeho turnaje ještě jeden tým ze Slovenska, a to Nová Dubnica. Z českých klubů jsme pak měli tu čest přivítat zástupce TJ Sokola Kbely, HC Bohemians Praha, TJ Plzeň Litice, TJ Mnichovice a samozřejmě celkem 7 domácích týmů HC Slavia Hradec Králové.

Původně byl turnaj naplánován na sobotu a neděli, ale díky velkému zájmu jsme plány museli změnit a celý kolotoč utkání zahájit již v pátek odpoledne. Čekalo nás totiž neuvěřitelných 92 duelů na naší krásné modré aréně v Hradci Králové.

Celý turnaj v pátek odstartovala utkání kategorie U10.  Domácí týmy vstoupily na hřiště s těmi litevskými, které díky velké vzdálenosti přijely již ve čtvrtek. Postupně se rozjížděly soutěže v základních skupinách všech kategorií. V podvečer jsme v 18.00 hod. soutěže přerušili, abychom všechny týmy, které postupně během odpoledne přijížděly do areálu, přivítali na slavnostním zahajovacím ceremoniálu. Zde zazněly státní hymny a slavnostně jsme vztyčili státní vlajky všech účastnických zemí. V rámci tohoto zahájení jsme měli možnost vidět vystoupení taneční skupiny Cheeky Cheerky z Hradce Králové.

Po ceremoniálu se ještě stihla odehrát tři utkání a následoval zasloužený odpočinek po náročném pátečním dni plném cestování a hokeje.

Sobotní den byl nabitý od rána až do pozdních večerních hodin. Celkem se muselo stihnout 48 utkání. Proto se začínalo už ráno v půl deváté. Pořadatelé si pro hráče připravili krásný slunečný den, který se ale hlavně odpoledne změnil v úmorné vedro. Proto se nám postupně program trochu opožďoval, protože se čím dál tím častěji muselo hřiště kropit. Naštěstí měly jednotlivé týmy program zápasů nastaven tak, aby stihly absolvovat i nehokejové aktivity. Jak jsme měli možnost sledovat, někdo to využil k návštěvě koupaliště Flošna, někteří navštívili hradecké Obří akvárium, Bílou věž a další zajímavosti. Pro děti, co zrovna nemohly odejít z areálu, bylo připraveno nafukovací hřiště na funky hokej, navštívil nás i pan zmrzlinář a samozřejmě v areálu fungovaly i stánky s občerstvením.

Během odpoledne se dohrály základní skupiny v kategoriích U10 mix a U12 Boys a zároveň se začaly v těchto kategoriích boje o konečné umístění. Na hřišti se končilo až pozdě večer a v zázemí ještě o něco později.

Na sobotní večer jsme ještě připravili neformální posezení s trenéry a doprovodem výprav. Ne každý ale na toto setkání ještě našel sílu. Přesto ale pár výprav své zástupce vyslalo.

Neděle už byla ve znamení závěrečných bojů o konečná umístění. Dopoledne to chvíli vypadalo, že nás sluníčko trochu proti sobotě ušetří, ale brzy se ukázalo, že ne. A tak se kropilo, hrálo a kropilo a hrálo. Naprostá většina utkání byla více než vypjatá. Šlo o hodně a samozřejmě, že všichni hokej nejen milují, ale chtějí i vyhrávat, což je přirozené. Tím pádem to neměli jednoduché ani rozhodčí, kteří se snažili ze všech sil rozhodovat především spravedlivě. Odpoledne turnaj gradoval. Čekala nás finálová utkání všech kategorií. Naprostým vrcholem pak bylo dramatické finále kategorie U14 mix mezi domácím týmem HC Slavia Hradec Králové U14 Boys a litevským týmem Siauliai Hockey Academy U14 Boys, které skončilo těsným vítězstvím hostů 0:1. Dlouho jsme neměli takto zaplněnou a bouřlivou tribunu. Kolem 16. hodiny jsme naposledy uslyšeli píšťalku rozhodčího.

Pak už následoval závěrečný medailový ceremoniál, při kterém byli oceněni jak nejužitečnější hráči ze všech týmů, tak celé týmy. Nejstarší kategorie U14 mix se nakonec výsledkově rozdělila na chlapce a dívky, takže vítězství v soutěži chlapců si do Litvy odvezli hoši týmu Siauliai Hockey Academy U14 Boys, mezi děvčaty byla nejlepší ta hradecká z HC Slavia Hradec Králové U14 Girls. V kategorii U12 mezi chlapci i dívkami dominovaly týmy domácích z HC Slavia Hradec Králové U12 Boys a U12 Girls. V nejmladší kategorii U10 mix vítězství putovalo opět do Litvy, tentokrát to byl tým Vilniaus Sostines Tauras HC Erta Boys U10.

V konečném kontextu je třeba říct, že výsledky turnaje nejsou až tak důležité. Pevně věříme, že se všem turnaj líbil, že se všem líbilo naše město, a že se k nám budou rádi vracet. To je pro nás v tuto chvíli to nejdůležitější a věřte, že už teď začala příprava na další ročník tohoto parádního turnaje.

V úplném závěru tohoto článku nesmíme zapomenout poděkovat. Poděkovat všem, co se turnaje zúčastnili, všem, co vážili cestu do našeho krásného města, sportovcům, trenérům, řidičům a doprovodu. Celá organizace turnaje fungovala jako perfektně sladěné soukolí. Za to patří speciální díky, všem našim trenérům, rodičům, dobrovolníkům, ale také hráčům našeho klubu, kteří fungovali i jako rozhodčí nebo kameramani (celý turnaj běžel na online streamu a můžete se na něj podívat na youtube.com – kanál Pozemního hokeje).

Díky i všem našim sponzorům a organizacím, které pro naše účastníky zajišťovali stravování a ubytování. Sportovní akce byla pořádána za výrazné spoluúčasti Města Hradec Králové a Královehradeckého kraje, kteří grantem podali pomocnou ruku.

IV. mezinárodní májový turnaj v Hradci Králové 2022 je za námi, ať žije V. ročník 2023.

                                                                                                          

Martin Chládek
HC Slavia Hradec Králové

To byla jízda! IV. International May Tournament is over …