Svátek pozemního hokeje v Hradci Králové – V. ročník Májového turnaje 2023 je za námi

Od pátku 16. června do neděle 18. probíhal na naší modré aréně již pátý ročník tradičního Májového turnaje. Stejně jako loni díky nabité svazové termínové listině se májový turnaj odehrál až v červnu, ale zůstali jsme věrni již zavedenému názvu.

Tento rok jsme měli tu čest přivítat 32 týmů ze čtyř zemí včetně České republiky, a to v kategoriích U10, U13 a U15. Ze Slovenska k nám dorazili mladí hokejisté z Rači, Šenkvic a Nové Dubnice. Z Polska přijeli reprezentanti Cieszyna, Goleszówu a Sosnowiece. Z rakouského hlavního města Vídně k nám své zástupce vyslal klub AHTC a AHTC Universitas a konečně z Česka kromě domácího klubu HC Slavia HK jsme měli možnost vidět hráče a hráčky z Prahy, Plzně, Jičína, Mnichovic a Rakovníka.

Celkem 96 utkání jsme museli „nacpat“ do tří dnů. Celý hokejový maraton se spustil již v pátek ve 14 hodin. Během pátečního odpoledne se postupně sjížděli všichni účastníci a do večera se stihlo odehrát prvních 24 duelů základních skupin ve všech kategoriích. Nejvíce obsazená byla kategorie nejmenších U10. Ve dvou skupinách se utkalo celkem 12 týmů. Ve starších kategoriích pak bylo shodně 10 týmů rozdělených také do dvou skupin. Celý páteční program ukončili kolem osmé večer starší kategorie.

Sobotní hrací den zahájili ráno v 8:30 ti nejmenší. Dopolední blok byl kolem jedenácté hodiny přerušen slavnostním zahajovacím ceremoniálem. Po úvodním slově moderátora Vaška Pilného turnaj zahájil předseda TJ Slavia Hradec Králové pan Jakub Lejsek. Celý ceremoniál nám před vyvěšením státních vlajek zúčastněných týmu za znění české národní hymny oživila taneční vystoupení našich děvčat, která, jak bylo vidět, umí perfektně hrát nejenom hokej. Během odpoledního bloku se postupně odehrála všechna zbývající utkání ve skupinách. Rozhodlo se tak o nasazení všech týmů do nedělních bojů o konečná umístění. Během sobotního večera se všichni zúčastnění dozvěděli z našich on-line kanálů na webu a FB, o jaké umístění budou v neděli hrát.

Klid na hřištích nastal až kolem osmé hodiny večer, tedy s mírným zpožděním proti plánovanému programu. Zpoždění generovalo nutné časté kropení plochy, které bylo důležité pro udržení kvalitních hracích podmínek pro všechny hráče.

Nedělní program vypuknul opět v 8:30. Tentokrát jsme nechali více vyspat ty nejmenší a program zahájily kategorie starší. Na boje o konečná umístění nám až do odpoledne svítilo sluníčko. Po dvoudenních bojích to na hráče působilo až úmorně. Nikdo se ale nenechal otrávit a všichni hráli naplno. Mezi diváky byla báječná nálada a všichni z plných sil podporovali své týmy.

Turnaj vyvrcholil finálovými duely kolem třetí hodiny odpoledne, po kterých následovalo slavnostní vyhlášení výsledků, které nám opět moderoval Vašek Pilný z O2 televize a ceny předával předseda klubu HC Slavia HK pan Michal Krýsl.

A jak to celé dopadlo?

Kategorii U10 ovládli hráči PH Jičín před TJ Sokol Kbely a domácí HC Slavia HK „12“.

V kategorii U13 triumfovala domácí HC Slavia HK Boys U13 před AHTC Wien a dalším domácím týmem HC Slavia HK Girls U13.

V elitní kategorii U15 zvítězil slovenský tým KPH Rača před našimi kluky HC Slavia HK07 Boys U15 a rakouským AHTC Wien.

Celkem tedy naše týmy posbíraly 4 medailová umístění ve třech kategoriích. Starší děvčata z U15, která se rozhodně neztratila mezi stejně starými chlapci, přidala ještě 7. místo v kategorii U15. 9. a 11. místo patřilo v kategorii U10 našim děvčatům a týmu Mixu.

Přestože nás dosažené výsledky moc těší, budu se opakovat s tím, co píšu každý rok, že nejsou až tak důležité. Nejdůležitější totiž je, že si všichni sportovci i jejich doprovod turnaj a pobyt v Hradci Králové užili a budou se k nám rádi vracet. Ihned po skončení turnaje jsme různými informačními kanály dostali řadu pozitivních reakcí a pochval a ujištění, že k nám zase rádi přijedou. To je to, co nás nejvíc hřeje a proto takovéto turnaje organizujeme.

Po skončení každého takového turnaje je potřeba poděkovat všem, kteří se na turnaji podíleli. Děkujeme všem sportovcům, jejich trenérům, děkujeme rozhodčím, rodičů a všem, kteří se na chodu celé organizace podíleli, a to nejen po dobu turnaje, ale prakticky už od ledna, kdy se začal celý turnaj připravovat.

Speciální dík patří Lucce Kožešníkové, která byla hlavou celé organizace. Radce Vlachové za PR turnaje a řešení veškeré další administrativy společně s Petrou Tomsovou. Káťě Lojanové a Majce Labuťové za bezproblémový chod ve stravování sportovců a personálu.

Celý tým starších žáků a žákyň se maximálně zapojil do organizace turnaje, ale přeci jenom speciální dík jde za Romanem Vackem. Zastal snad skoro všechno. Navrhl turnajové logo, postaral se o grafiku diplomů, přidával příspěvky na sociální sítě. Během turnaje pak zajišťoval časomíru, rozhlas, hudební podkres, pískal a v neposlední řadě jako kapitán týmu U15 podával na hřišti neuvěřitelné hráčské výkony. Ano, toto vše zvládl jeden šestnáctiletý borec!

Každý turnaj potřebuje samozřejmě i rozhodčí a i díky jim vše proběhlo naprosto ukázkově. Velké díky patří naší Štěpánce Šmídové, která měla na starosti veškerou koordinaci turnajových arbitrů. Zvláštní poděkování letí za Tomášem Holkem a Helenou Babickou, kteří společně se Štěpánkou byli s píšťalkou těmi pravými rozhodcovskými autoritami našeho turnaje. Do rozhodování utkání se zapojila i většina našich hráčů a hráček z kategorie U15 a i mladí rozhodčí z rozvojového programu ČSPH, kteří byli nominovaní pražskými kluby. Další rozhodčí přivezly i hostující týmy.

Samozřejmě bych nerad zapomněl na další, kdo se na zdárném chodu podíleli jako všichni naši mládežničtí trenéři či rodiče hráčů Martina a Kuba Pražákovi, Péťa Vojtěšek, Jirka Kožešník, Pavel Bažant, Bára Machutová, Vítek Rak, Lukáš Kaska, Martin Minařík, Zdenda Stránský a spousta rodičů našich hráčů. Moje maličkost vám přinášela IT výsledkový servis. Pokud jsem přeci jen na někoho zapomněl, tak nerad a omlouvám se. Ta organizace lidí, co zajišťovala bezproblémový chod turnaje, byla vskutku obrovská. Velký dík patří všem.

Děkujeme i našim turnajovým partnerům TJ Slavia Hradec Králové, Městu Hradec Králové a Královehradeckému kraji.

V. mezinárodní májový turnaj 2023 skončil, ať žije VI. ročník.

Autor: Martin Chládek

Fotogalerii z celého turnaje najdete na Rajčeti

Svátek pozemního hokeje v Hradci Králové – V. ročník Májového turnaje 2023 je za námi